Biz Sizi Arayalım

0 312 268 00 55 05531790671

Yangın Söndürme Sistemi

Yangın Söndürme Sistemi

Yangınlar genel itibariyle insan hatalarından kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Evlerdeki tesisat sistemlerinin yeterince düzgün döşenmemesi, uzman olmayan kişilerin elektrik bağlantılarına müdahalelerde bulunmaları, çocukların yanıcı maddelerle oynaması, ocakların ya da sobaların yanlış kullanımından kaynaklı yangınlar, hafta sonları piknik yapmaya gidenlerin tam olarak söndürmedikleri mangal kalıntıları gibi daha pek çok neden sıralanabilir. Yangın söndürme sistemleri bu tip talihsiz olaylara karşı sizleri hazırlıklı hale getirmek ve olası büyük zararlardan korunmanızı sağlamak amacıyla evlerinize ve iş yerlerinize döşemektedir.

Yangınlar oluş şekillerine göre sınıflandırılmaktadır ve her bir yangına farklı şekillerde müdahale etmek gerekir.

  • Doğalgaz, hidrojen ve oksijen gibi gazlardan çıkan yangınlar.
  • Odun ve kömür gibi katı maddelerin yanması ile meydana gelen yangınlar,
  • Benzin, gazyağı, tiner gibi sıvı maddelerden çıkan yangınlar
  • Çeşitli metallerin alev alması ile oluşan yangınlar,
Print

yangın söndürme sistemleri

Yangın söndürme sistemleri her ihtiyaca uygun çözümleri sunan profesyonel firmalar tarafından kurulmalıdır. Gaz yangınlarında karbondioksit kullanılırken bu yangınlarda su gibi söndürücü malzemeler ile müdahale edilmesi doğru olmayacaktır. Bu nedenle yangın söndürmede kullanılan köpük, su, kum, karbondioksit ve farklı gazlar gibi malzemelerin bilinçli ve doğru kullanılması ve bu konuda bilgilendirilme şarttır.

Evlerde, arabalarda yangın tüpleri kullanılırken, okullar, resmi kurumlar gibi yerlerde yangın tüplerinin yanında yangın dolapları kurulmaktadır. Büyük kurumlarda ise günümüzde artık yangını hemen algılayıp devreye giren özel yangın söndürme sistemleri kurulmaktadır. Bu sistemler bir bütün halde kurulup yangın anında her yerde söndürme işine başlayabildikleri gibi, her mekan için ayrı ayrı davranabilecek sistemler de kurulabilmektedir. Yangın söndürme seçeneklerinden hangisinin ihtiyacınıza uygun olduğunu tespit etmek için yangın söndürme konusunda profesyonel firmalardan yardım almak sizleri kötü sonuçlardan koruyacaktır.

Yangın söndürme sistemi kuracak olan firmanın sadece kurulumla işi bitmez. Kurulumdan önce yapılacak incelemeler, ihtiyaca uygun sistemin belirlenmesi ve şekillenmesi, ardından sistemin kurulması, sonrasında hızlı ve iyi bir servis ve bakım hizmeti verebilmesi, kullanıcılara gerekli eğitimlerin verilmesi, gerekli olması durumunda yedek parça temini de bu firmaların önemli görevlerinden bazılarıdır.